Liptov - Kultúra a história

Za prírodným bohatstvom nezaostávajú ani kultúrno-historické pamiatky. Celý región je mimoriadne bohatý na stavebné pamiatky z rôznych historických období. Veľmi často sú medzi nimi zastúpené kúrie a kaštiele, s ktorými sa možno stretnúť vo viacerých obciach.

        Najstaršími architektonickými pamiatkami sú zrúcaniny stredovekých hradov (Likava, Liptovský hrad). Vo viacerých obciach na Liptove sa možno dodnes stretnúť s pamiatkami ľudovej architektúry, ktoré prevažne sa nachádzajú vo Vlkolínci (zaradenom do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO) a v múzeu Liptovskej dediny v Pribyline. Taktiež nachádza sa v nich množstvo roztrúsených kaštieľov a kúrii, ktoré si zaujemcovia môžu prezrieť iba zvonku, lebo väčšina sa vrátila pôvodným majiteľom. Jedinečný drevený kostol vo Sv. Kríži je jednou z najväčších drevených stavieb v Európe. Ďalšie kultúrno-historické atrakcie Liptova sú napríklad Havránok, Ovčiarske Múzeum v Liptovskom Hrádku, Galéria P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši alebo samotné mestá Liptova.
Svoje zastúpenie má tu aj folklór so svojou írečitou svojráznosťou obyvateľstva. Ešte aj v súčastnosti sa udržujú živé folklórne tradície a v početných obciach Liptova sa zachovali rázovité kroje a ľudové zvyky. Napríklad v obci Východná sa každoročne uskutočňuje aj najväčší folklórny festival na Slovensku.
        Nadšenci histórie, kultúry a pamiatok rôzneho charakteru a obdobia si prídu na svoje aj v tomto regióne Slovenska. Na stránke Informačného centra mesta Liptovský Mikuláš, ako aj rôznych iných môžete nájsť širokú ponuku kultúrnych a historických pamiatok, múzeí a atrakcií, ktorých náučnou prehliadkou si môžete spríjemniť Váš pobyt na Liptove. Ponúkame Vám aspoň niektoré z tých najznámejších.
Uvádzané termíny a ceny návštev jednotlivých kultúrnych a historických pamiatok sú informatívneho charakteru. Pre presnejšie informácie odporúčame navštíviť priamo stránky daných pamiatok a múzeí.