Liptov

... región plný zážitkov !!!

 

Interaktívna maľovaná mapa Horný Liptov
Interaktívna maľovaná mapa Liptov

 

        Je to malebná rozmanitosť prírody, kontrast vysokých štítov a zelených pasienkov, čaro prírodných krás, adrenalínu, aquaparkov a zábavy, živého folklóru, pravých kultúrnych tradícií i miestnej gastronómie. 
Počas jedného dňa objavíte podzemné krásy jaskýň cez horúce termálne pramene až po skvelé lyžiarske alebo turistické zážitky na horách.

Je nepochybne jeden z najzaujímavejších a najnavštevovanejších regiónov Slovenska a miestom celoročnej rekreácie. Obklopujú ho mohutné pohoria Nízkych Tatier (Národný park Nízke Tatry), Západných Tatier (Tatranský národný park) a Chočských vrchov. Okrem nich je turisticky príťažlivým centrom vodná priehrada Liptovská Mara, aquaparky Tatralandia a Gino Paradise Bešeňová, lyžiarske centrá v Nízkych Tatrách a Veľkej Fatre.

Liptov splní každé prianie. Aktívne založení ľudia nájdu možností pre adrenalínové športy. Od raftingu, splavov, cez skalolezenie, lanové či bobové dráhy, paragliding, cykloturistiku, horské kolobežky a mnohé ďalšie atrakcie pre všetkých. V zime je Liptov slovenským rajom pre lyžiarov a snowboardistov.

Po aktívnom relaxe ponúka oddych v teplých termálnych prameňoch aquaparkov. Svojim zameraním na deti pri množstve tobogánov a atrakcií, ale aj relax dospelých v podobe vitálnych a wellness svetov sú ideálnou kombináciou k horským štítom, ktoré návštevníci môžu obdivovať priamo z bazénov. Vyviera tu množstvo kyseliek a teplých minerálnych prameňov hlavne v obciach Bešeňová, Likavka, Kvačany, Žiar, Pribylina, Závažná Poruba, Liptovský Ján a je známy aj liečebnými kúpeľmi.

Historicky bol Liptov známy ešte za čias Keltov, po ktorých tu zostalo osídlenie Havránok pri Liptovskej Mare, no svoju stopu zanechali aj stredovekí templársky rytieri a v tejto dobe boli vybudované aj hrady - Likava, Liptovský starý hrad, alebo hrad a kaštieľ v Liptovskom Hrádku. Typická architektúra je dodnes zachovaná v živej dedine Vlkolínec, ktorá je chránená štatútom UNESCO, alebo v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Svoju jedinečnosť odkrýva aj Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, ako jedno z európsky najmodernejších. Navštevovaným je aj drevený artikulárny kostol vo Svätom Kríži, jeden z najväčších v Európe.

        Viac než čokoľvek však stále priťahuje čistá liptovská príroda. Nádherné kaňony Prosieckej a Kvačianskej doliny, horské vodopády, Demänovské jaskyne s najväčším jaskynným systémom v strednej Európe, rôznorodé doliny a úžasné výhľady z kopcov čakajú všetkých tých, ktorí sa rozhodnú Liptov spoznať v plnej svojej kráse.