Jaskyne - Medvedia štôlňa

Prehliadka jedinej prístupnej štôlne v Liptove trvá približne tridsať minút a nachádza sa v Žiarskej doline. Návštevníci sa oboznámia s nástrahami, ktoré pre baníkov predstavovala voda, ukážkami prepravy materiálu.

        Expozícia sa však zakladá na ukážke pôvodnej banskej práce, ku ktorej neodmysliteľne patrili permoníci, strážcovia baní s výškou dieťaťa. Hoci vidieť permoníka znamenalo nešťastie, návštevníci sa nemusia báť, škriatkovia v Medvedej štôlni sú zo sadry.„Permoníci boli tí, ktorí baníkom pomáhali, ale ich aj trestali, keď nedodržiavali pravidlá bane. Viera v permoníkov vytvorila akýsi zákonník práce. Ak boli baníci hluční, nerešpektovali pravidlá, malí strážcovia privolali pohromu.“ Baníkov sprevádzala v hlbokých štôlňach hustá tma. Prvý úsek expozície je umelo osvetlený, potom návštevníci dostanú čelové lampy a v poslednej časti klasické kahance, aby zažili nefalšovanú atmosféru starej bane. Dĺžka štôlne je 550 m, sprístupnených je však 400 m, hĺbka štôlne je 8 m.
Názov Medvedia diera je medzi miestnymi ľuďmi pomerne rozšírený. Niektorí pripisujú názov tomu, že v jej útrobách sa našli kosti medveďa, iní zas, že v nej zimujú medvede. Ani jedna z týchto teórií nie je správna. Pred štôlňou bola kedysi plechová tabuľa, ktorá upozorňovala návštevníkov, že vstupujú do územia, kde v hojnom počte žijú medvede. Zhodou okolností bola pár metrov pred vstupom do bane a názov medvedia, jej teda prischol úplnou náhodou.
Jediné sprístupnené staré banské dielo na Liptove je zážitok, na ktorý budete dlho spomínať. Prejdete si miesta, ktoré človek tvrdou prácou vytvoril za desiatky rokov s vidinou získania zlata, všetko v neopakovateľnej atmosfére horiaceho olejového kahanca.
        Čelovú lampu dostane každý návštevník pred vstupom, špeciálny odev ani obuv nepotrebujete. Autom sa dostanete k platenému parkovisku 200m od štôlne. Typ pre celú rodinu.

Dĺžka prehliadkovej trasy : 400 m
Doba prehliadky : 30 min.

Tel : +421 908 640 061

Otváracie hodiny :

Otvorená denne (aj v pondelok) od 10:00 do 16:00

Pravidelné vstupy : každú pol hodinu (minimálne však každú celú hodinu)

Cenník :                                     

Dospelí                                       5,00 €                            

Študenti, dôchodcovia                3,00 €               

Deti 6-14 rokov, ZTP                  3,00 €